2017 Results

2017 Peachtree City Dragon Boat Races (8 Min Centers)
Time to Time to
Marshalling Race Race # Team Name Lane # Time Place
ROUND 1
8:40 8:50 1 (O) Bloom 1 1 01:06.00 1
(O) Calpis Warriors 2 01:16.00 3
(O) Coweta Fayette EMC 3 01:10.00 2
8:48 8:58 2 (O) Eaton – Du or Di 4 01:13.52 3
(O) Falcon 1 5 01:13.16 2
(O) Fayette County Democratic Party 6 01:10.44 1
8:56 9:06 3 (O) Bloom 2 1 01:03.45 2
(O) Peachtree City SRT 2 01:02.97 1
(O) Hella 1 3 01:15.37 3
9:04 9:14 4 (O) Eaton – MAX FLUX 4 01:14.42 3
(O) Falcon 2 5 01:11.82 2
(O) Midwest Food Bank 1 6 01:06.97 1
9:12 9:22 5 (O) Bloom 3 1 01:09.77 2
(O) Hella 2 2 01:13.11 3
(O) NAAAP Dragons 3 01:06.97 1
9:20 9:30 6 (O) Eaton – Sync Oar Swim 4 01:08.95 1
(O) Falcon 3 5 01:13.01 3
(O) Midwest Food Bank 2 6 01:09.01 2
9:28 9:38 7 (W) Pink Paddlers 1 01:42.08 3
(M) First Presbyterian 2 01:08.30 2
(W) Linked In Pinks 3 01:08.15 1
9:36 9:46 8 (O) Eaton – Pier Pressure 4 01:07.67 1
(O) Falcon 4 5 01:10.62 2
(O) RinnaiForFun 6 01:14.53 3
9:44 9:54 9 (W) Orange Theory Fitness PTC 1 01:12.29 1
(M) Promise Place Volunteer Warriors 2 01:26.20 3
(W) Steel Magnolias – Dragon Boat Atlanta 3 01:13.69 2
9:52 10:02 10 (O) Eaton – Shake and Bake 4 01:18.74 3
(O) Panasonic Boat Racing Company of America 5 01:15.94 2
(O) City of Fayetteville 6 01:09.62 1
10:00 10:10 11 (M) PTC Hiking Club 1 01:15.14 2
(O) PTC Running Club 2 01:18.59 3
(O) Panasonic Boom 3 01:06.42 1
10:08 10:18 12 (O) Rinnai 1 4 01:07.16 1
(O) Southern Conservation Trust 5 01:25.96 2
6
10:16 10:26 13 1
2
3
ROUND 2
10:24 10:34 14 (O) Bloom 1 1 01:02.72 1
(O) Calpis Warriors 2 01:08.45 3
(O) Coweta Fayette EMC 3 01:08.21 2
10:32 10:42 15 (O) Eaton – Du or Di 4 01:10.30 3
(O) Falcon 1 5 01:09.30 2
(O) Fayette County Democratic Party 6 01:07.59 1
10:40 10:50 16 (O) Bloom 2 1 01:08.19 1
(O) Panasonic Boat Racing Company of America 2 01:14.56 2
(O) Hella 1 3 01:14.70 3
10:48 10:58 17 (O) Eaton – MAX FLUX 4 01:15.07 3
(O) Falcon 2 5 01:13.27 2
(O) Midwest Food Bank 1 6 01:05.54 1
(O) Hella 2 2 01:16.97 4
10:56 11:06 18 1
2
3
11:04 11:14 19 (O) Eaton – Sync Oar Swim 4 01:08.00 1
(O) Falcon 3 5 01:17.00 3
(O) Midwest Food Bank 2 6 01:13.39 2
11:12 11:22 20 (W) Orange Theory Fitness PTC 1 01:15.24 2
(M) First Presbyterian 2 01:11.15 1
(M) Promise Place Volunteer Warriors 3 01:18.49 3
11:20 11:30 21 (O) Eaton – Pier Pressure 4 01:08.19 3
(O) Rinnai 1 5 01:06.82 1
(O) Panasonic Boom 6 01:06.99 2
11:28 11:38 22 (O) Falcon 4 1 01:09.82 1
(O) Southern Conservation Trust 2 01:18.94 2
3
11:36 11:46 23 (M) PTC Hiking Club 4 01:18.97 3
(O) PTC Running Club 3 01:12.62 1
(O) RinnaiForFun 6 01:13.21 2
(O) Eaton – Shake and Bake 1 01:19.01 4
11:44 11:54 24 1
2
3
LCKC EXHBITION
11:52 12:02 25 LCKC Steers 4 00.58.54 1
(O) NAAAP Dragons 5 01:03.55 2
MAYOR’S CUP RACE
12:00 12:10 26 Fayetteville’s Finest 1 01:07.82 2
Peachtree City’s Finest 2 01:02.82 1
(O) Panasonic Boom ? 01:06.29 For Time
CHARITY HAND PADDLING RACE
11:55 12:18 27 Hand Race Boat 1 1 01:08.39 3
Hand Race Boat 2 2 01:02.57 2
Hand Race Boat 3 3 01:00.40 1
Hand Race Boat 4 4 01:09.45 4
Hand Race Boat 5 5 DNS
Hand Race Boat 6 6 DNS
PTC ROWING CLUB EXHIBITION
12:00 12:25 28 BLOOM 1
BLOOM 2
CHARITY PARTNER RACE
12:05 12:30 29 BCSN 1 Scratch
Bloom 2 01:04.77 2
MidWest Food Bank 3 01:04.62 1
Promise Place 4 01:28.19 3
SPECIAL OLYMPIANS
12:15 12:38 30 SO The Terrific Terminating 10 – John steering 5 01:49.09 2
SO The Fantastic Flying 10 – Jessica steering 6 01:35.21 1
LCKC CANOE/KAYAK EXHIBITION
12:15 12:46 31 Canoes 00:46.77
Kayaks 00:43.82
BCS RACE
12:20 12:50 32 (W) Pink Paddlers 1 01:39.29 3
(W) Linked In Pinks 2 01:08.24 1
(W) Steel Magnolias – Dragon Boat Atlanta 3 01:09.19 2
FLOWER CEREMONY
12:00 12:55 33 (W) Pink Paddlers 1
(W) Linked In Pinks 2
(W) Steel Magnolias – Dragon Boat Atlanta 3
LUNCH / SEEDING FOR FINALS
2017 Peachtree City Dragon Boat Races (10 Min Centers)
FINALS FINALS FINALS FINALS       FINALS FINALS FINALS FINALS
Marshalling Race Race # Team Name Lane # Time Place
Mixed Final
2:15 2:30 34 (M) PTC Hiking Club 4 01:25.27 3
(M) First Presbyterian 5 01:11.82 1
(M) Promise Place Volunteer Warriors 6 01:18.11 2
Women Final
2:25 2:40 35 (W) Orange Theory Fitness PTC 1 01:11.52 1
(W) Linked In Pinks 2 01:11.97 2
(W) Steel Magnolias – Dragon Boat Atlanta 3 01:17.69 3
(W) Pink Paddlers 4 Scratch
Open F Final
Open E Final
2:35 2:50 37
(O) PTC Running Club 6 01:11.82 2
(O) Eaton – Shake and Bake 4 01:10.04 1
(O) Southern Conservation Trust 5 01:19.84 3
Open D Final
2:45 3:00 38 (O) Hella 2 1 01:27.89 5
(O) Falcon 3 2 01:13.62 3
(O) RinnaiForFun 3 01:10.59 2
(O) Eaton – MAX FLUX 4 01:08.34 1
(O) Hella 1 5 scratch
(O) Panasonic Boat Racing Company of America 6 01:15.50 4
FINALS FINALS FINALS FINALS       FINALS FINALS FINALS FINALS
Marshalling Race Race # Team Name Lane # Time Place
Open C Final
2:55 3:10 39 (O) Calpis Warriors 1 01:12.24 4
(O) Falcon 1 2 01:12.99 5
(O) Falcon 4 3 01:09.74 1
(O) Midwest Food Bank 2 4 01:10.82 2
(O) Eaton – Du or Di 5 01:11.65 3
(O) Falcon 2 6 scratch
Open B Final
3:05 3:20 40 (O) Coweta Fayette EMC 1 01:13.15 6
(O) City of Fayetteville 2 01:12.36 5
(O) Rinnai 1 3 01:08.34 4
(O) Eaton – Pier Pressure 4 01:07.52 1
(O) Eaton – Sync Oar Swim 5 01:08.10 3
(O) Fayette County Democratic Party 6 01:07.94 2
Open A Final
3:15 3:30 41 (O) Panasonic Boom 1 01:06.14 3
(O) NAAAP Dragons 2 01:03.75 1
(O) Peachtree City SRT 3 01:04.75 2
(O) Bloom 1 4 01:07.32 6
(O) Bloom 2 5 01:06.39 4
(O) Midwest Food Bank 1 6 01:06.59 5