2018 Results

2018 Peachtree City Rotary Club Dragon Boat Races (8 Min Centers)
Time to Time to
Marshalling Race Race # Team Name Boat # Dock # Time Place
ROUND 1
8:40 8:50 1 (O) Team Atlantic Tape 3 3 01:11.48 1
(O) Eaton Du Or Di 2 2 01:13.48 2
(O) Bloom 1 1 DNS
8:48 8:58 2 (O) Enderlin & Lightle Campaign 4 1 01:11.62 1
(O) Providence Paddlers 6 3 01:15.41 2
(O) Hella 5 2 01:17.30 3
8:56 9:06 3 (O) Eaton Pier Pressure 1 1 01:05.39 1
(O) Rinnai For Fun 3 3 01:10.92 2
(O) Flying Fencers 2 2 DNS
9:04 9:14 4 (O) Panasonic Fireball 5 2 01:10.39 1
(O) Panasonic Avengers 4 1 01:15.64 2
(O) Panasonic Pythons 6 3 01:23.51 3
9:12 9:22 5 (O) PTC Emergency Services 2 2 01:04.94 1
(O) Fayetteville Emergency Services 1 1 01:05.10 2
(O) Panasonic Boom 3 3 01:16.12 3
9:20 9:30 6 (O) Eaton Shake And Bake 5 2 01:14.75 1
(O) Panasonic Sharks 4 1 01:14.90 2
(O) Promise Place Volunteer Warriors 6 3 DNS
9:28 9:38 7 (O) Rinnai Overboard 1 1 01:02.77 1
(O) The Eden Project 3 3 01:06.04 2
(O) The Dragon Kings 2 2 01:14.74 3
9:36 9:46 8 (W) Southern Harm Derby Dames 5 2 01:16.02 1
(W) Dragon Boat Atlanta Steel Magnolias 4 1 01:16.31 2
6 3
9:44 9:54 9 (W) Orange Theory Fitness 3 3 01:12.19 1
(W) Pink Paddlers 1 1 01:13.76 2
(W) Eaton Sync Oar Swim 2 2 01:20.76 3
9:52 10:02 10 (M) Clothes Less Traveled 4 1 01:09.95 1
(M) MOBA Maulers 5 2 01:44.66 2
6 3
10:00 10:10 11 (M) Dirty South Strength & Conditioning 1 3 3 01:00.44 1
(M) Midwest Food Bank 2 2 01:04.38 2
(M) Coweta Fayette EMC 1 1 01:07.89 3
4 1
5 2
10:08 10:18 6 3
1 1
2 2
10:16 10:26 3 3
ROUND 2
10:24 10:34 12 1 1
(O) Bloom 2 2
(O) Flying Fencers 3 3
10:32 10:42 13 (O) Enderlin & Lightle Campaign 4 1 01:04.37 1
(O) Team Atlantic Tape 5 2 01:06.97 2
(O) Eaton Du Or Di 6 3 01:10.10 3
10:40 10:50 14 (O) Rinnai For Fun 2 2 01:09.97 1
(O) Panasonic Avengers 1 1 01:12.44 2
(O) Panasonic Pythons 3 3 01:15.27 3
10:48 10:58 15 (O) Eaton Shake And Bake 6 3 01:11.26 1
(O) Panasonic Fireball 5 2 01:13.22 2
(O) Hella 4 1 01:16.81 3
10:56 11:06 16 (O) Rinnai Overboard 1 1 01:02.99 1
(O) Providence Paddlers 3 3 01:06.85 2
(O) Panasonic Sharks 2 2 01:12.94 3
11:04 11:14 17 (O) The Eden Project 5 2 01:06.09 1
(O) Eaton Pier Pressure 6 3 01:09.12 2
(O) Promise Place Volunteer Warriors 4 1 DNS
11:12 11:22 18 (O) Panasonic Boom 1 1 01:07.57 1
(O) The Dragon Kings 3 3 01:09.11 2
2 2
11:20 11:30 19 (W) Orange Theory Fitness 5 2 01:12.99 1
(W) Southern Harm Derby Dames 6 3 01:14.36 2
(W) Eaton Sync Oar Swim 4 1 01:25.05 3
11:28 11:38 20 (M) Dirty South Strength & Conditioning 1 2 2 01:04.30 1
(M) Midwest Food Bank 1 1 01:06.19 2
3 3
11:36 11:46 21 (M) Clothes Less Traveled 5 2 01:12.17 1
(M) Coweta Fayette EMC 6 3 01:14.67 2
(M) MOBA Maulers 4 1 01:19.14 3
1 1
2 2
11:44 11:54 3 3
MAYOR’S CUP RACE
11:52 12:02 22 (O) Fayetteville Emergency Services 5 2 01:04.60 1
(O) PTC Emergency Services 6 01:04.75 2
4 1
CHARITY HAND PADDLING RACE
12:00 12:18 23 Hand Race Boat 4 4 1 00:57.30 1
Dirty South Strength & Conditioning 2 2 2 01:04.04 2
South OMS 1 1 01:04.81 3
Hand Race Boat 3 3 3 01:05.19 4
Hand Race Boat 5 5 2 DNS
Hand Race Boat 6 6 3 DNS
PTC ROWING CLUB EXHIBITION
12:08 12:26 24
SPECIAL OLYMPIANS
12:16 12:34 25 SO The Terrific Terminating 10 – John steering 3 2 01:25.02 1
SO The Fantastic Flying 10 – Tim steering 1 3 01:28.56 2
SO Southside Support for Special Needs Families – Jessica steering 2 01:34.37 3
CHARITY PARTNER RACE
12:24 12:42 26 MidWest Food Bank 5 3 01:09.52 1
BCSN 1 1 01:16.49 2
Promise Place 6 1 01:20.81 3
Bloom 4 2 DNS
BCS RACE
12:32 12:50 27 (W) Pink Paddlers 1 1 01:17.42 1
(W) Steel Magnolias – Dragon Boat Atlanta 2 2 01:19.54 2
3 3
รง FLOWER CEREMONY
12:40 12:58 28 (W) Pink Paddlers 1
(W) Steel Magnolias – Dragon Boat Atlanta 2
LCKC STEERS EXHBITION
12:48 13:06 29 Lanier canoe & Kayak Club 3 00:54.60 1
1
2
12:56 13:22
LUNCH / SEEDING FOR FINALS
Teams will be seedid
FINALS
Teams will be seeded into Final Categories based on the combination of their first two Rounds times
2018 Peachtree City Rotary Club Dragon Boat Races (8 Min Centers)
FINALS FINALS FINALS FINALS FINALS FINALS FINALS FINALS
Marshalling Race Race # Team Name Boat # Time Place
Mixed Final
13:30 13:40 30 (M) Dirty South Strength & Conditioning 1 3 01:04.50 1
(M) Clothes Less Traveled 1 01:07.34 2
(M) Midwest Food Bank 4 01:09.50 3
(M) Coweta Fayette EMC 2 01:13.22 4
(M) MOBA Maulers 5 01:18.17 5
6
Women Final
13:40 13:50 31 (W) Orange Theory Fitness 2 01:10.30 1
(W) Southern Harm Derby Dames 3 01:10.44 2
(W) Dragon Boat Atlanta Steel Magnolias 5 01:17.64 3
(W) Pink Paddlers 1 01:17.80 4
(W) Eaton Sync Oar Swim 4 01:24.84 5
6
Open D Final
13:50 14:00 32 1
2
3
4
5
6
Open C Final
14:00 14:10 33 (O) The Dragon Kings 3 01:06.92 1
(O) Eaton Shake And Bake 4 01:07.12 2
(O) Panasonic Sharks 2 01:09.50 3
(O) Panasonic Pythons 6 01:13.72 4
(O) Panasonic Avengers 5 01:15.09 5
(O) Hella 1 1 DNS
Open B Final
14:10 14:20 34 (O) Team Atlantic Tape 3 01:03.37 1
(O) Panasonic Fireball 1 01:04.52 2
(O) Providence Paddlers 2 01:06.89 3
(O) RinnaiForFun 4 01:08.12 4
(O) Eaton Du or Di 5 01:08.35 5
(O) Panasonic Boom 6 01:09.12 6
FINALS FINALS FINALS FINALS FINALS FINALS FINALS FINALS
Marshalling Race Race # Team Name Lane # Time Place
Open A Final
14:20 14:30 35 (O) Rinnai Overboard 3 01:02.54 1
(O) Fayetteville Emergency Services 2 01:04.49 2
(O) Eaton Pier Pressure 1 01:04.57 3
(O) The Eden Project Veterans 1 5 01:04.60 4
(O) PTC Emergency Services 4 01:04.64 5
(O) Enderlin & Lightle Campaigns 6 01:07.31 6